Liposukce.org

Snadný způsob jak odstranit přebytečný tuk

Péče v pooperačním období

Výsledný efekt liposukce není dán pouze šikovností operatéra, ale také dodržováním pooperačních zásad.

Liposukce může být prováděna v místím nebo celkovém znecitlivění. Po ambulantním zákroku (místní anestézie, tumescentní liposukce) vás propustí ihned domů. Po dobu alespoň 12 hodin by však s vámi měla být ještě další osoba pro případ vzniku komplikací. Po zákroku v celkové anestézii budete 1–2 dny hospitalizováni.

Tromboembolické komplikace

Po této operaci je důležitá včasná mobilizace z důvodu prevence vzniku tromboembolických komplikací. Když se člověk nehýbe, krev v žilách (zejména dolních končetin) začíná stagnovat, méně proudí. Může vzniknout sraženina, která se potom prudkým pohybem uvolní a ucpe některou z důležitých cév (vedoucích do plic, srdce nebo mozku). Proto je nutné co nejdříve po operaci začít hýbat nohama nebo s doprovodem sestry vstát a projít se.

V prvních 14 dnech po zákroku (v jakémkoli znecitlivění) je nutný klidový režim bez nadměrné fyzické zátěže. Ke sportu se můžete vrátit zhruba po 4 týdnech, tato doba je však velice individuální.

Návrat do zaměstnání závisí na profesi a na individuálních pocitech, u klientů s menší fyzickou zátěží v práci to mohou být 3–4 dny po operaci.

Důležitost kompresního prádla

Nezbytným „doplňkem“ v pooperačním období je kompresivní prádlo (někdy se můžete setkat s označením návleky). Je vyrobeno z pružného úpletu obsahujícího syntetické materiály, které zajišťují neměnné mechanické vlastnosti po nutnou dobu jeho používání. Stlačuje poraněné podkožní cévy a zabraňuje tak krvácení do podkožního tuku. Mimoto také pomáhá snižovat otok a bolestivost.

Pooperační bolest může být navíc tlumena analgetiky (léky proti bolesti). Rovnoměrným tlakem prádla na ošetřenou oblast dochází k minimalizaci kožních nerovností. V prvních týdnech po liposukci se nosí návleky trvale (i v noci). Celková doba potřebné komprese závisí na rozsahu a lokalizaci liposukce, na stavu kůže a také na individuální schopnosti regenerace organismu. Obecně je to 3–6 týdnů, později ještě při zvýšené fyzické námaze.

Jak kompresní prádlo nosit

Zpočátku lze návleky sundat pouze na dobu nutnou k osobní hygieně, zhruba na 15 minut denně, což je doba, po které se začnou v ošetřené oblasti objevovat nepříjemné pocity jako je štípání, pálení nebo bolest. Tyto příznaky poukazují na to, že nošení kompresivního prádla je ještě stále nezbytné. Většina prádla je opatřena otvorem pro možnost použití toalety.

V žádném případě byste v prvních dnech neměli být bez prádla déle než 2 hodiny. Během několika hodin po zákroku dochází k odtékání roztoku s krví z kožních ranek, návlek tedy obvykle prosákne. Chcete-li být v čistém, měli byste si pořídit ještě jedno prádlo náhradní. Jinak se doporučuje návlek rychle přeprat a rychle vysušit až po týdnu nošení.

České výrobky

Prosákliny jsou sice nevzhledné, ale zdravotně nezávadné. Na českém trhu existuje několik firem dodávajících kompresivní prádlo, jejich kvalita je srovnatelná. Vyrábí se v několika velikostech dle potřeby klienta. Velikost se počítá podle naměřených hodnot v příslušných partiích, bere se v úvahu předpokládané množství odsátého tuku, aby nebyl návlek po ošetření volný. Neplnil by tak svou funkci.

Prádlo seženete ve 3–4 barvách, nejčastěji jsou to bílá, černá a tělová. Jejich tvar se samozřejmě liší v závislosti na ošetřované oblasti. Existuje také několik typů zapínání, na klasický zip, suchý zip nebo háčky.

Další varianty péče

Na některých pracovištích bývají malé řezy potřebné pro prostup liposukční kanyly na závěr operace sešity. Stehy se vytahují 7. – 10. den po operaci. Jizvy bývají červené ještě asi 3 měsíce po operaci. Po tuto dobu byste se neměli opalovat, jizvy by zpigmenovaly a byly by mnohem viditelnější. Zákaz slunění platí také pro dobu výskytu hematomů.

Někteří lékaři doporučují masírování ošetřovaných ploch válečkem, jiní lékaři tuto techniku považují za ne příliš vhodnou.

Pravidelný režim po operaci

Někteří lékaři zvou své klienty po zákroku na pravidelné kontroly, aby mohli posoudit, zda se vše bez komplikací hojí a zda není potřeba nějaká dodatková úprava tvaru či korekce nerovností. Někteří doporučí návštěvu pouze v případě výskytu problému.

Výsledný efekt liposukce je viditelný až zhruba po 3 měsících od zákroku.

Po dobu rekonvalescence byste se měli vyhnout kouření a alkoholu, měli byste dbát na dostatečný pitný režim. Na odsávané oblasti nepřikládejte teplé ani studené obklady.