Liposukce.org

Snadný způsob jak odstranit přebytečný tuk

Anatomie kůže

Kůže (cutis, derma) je největším orgánem lidského těla. Chrání nás před vlivy vnějšího prostředí, pomáhá udržovat stálou teplotu těla, je sídlem řady receptorů, které reagují na teplotu, tlak či bolest.

Má také funkci vylučovací. Odvádění škodlivých látek je zajišťováno potními a mazovými žlázami. Pot má kyselý charakter, má mírné dezinfekční účinky a je důležitý při termoregulaci. Přes kůži lze do těla vpravit také některá léčiva například ve formě mastí.

Pokožka

Kůže je složena ze dvou vrstev. Svrchní vrstva, pokožka (epidermis), je tvořena buňkami, které se neustále obměňují. Ty staré rohovatí, odlupují se a jsou nahrazovány buňkami novými. Celá pokožka se obmění zhruba za tři týdny. Obsahuje pigmentové buňky, melanocyty, které ovlivňují barvu kůže.

Produkují pigment, melanin, který nás chrání před UV zářením. Hlubší vrstvou je škára (corium). Nachází se v ní potní a mazové žlázy, vlasové cibulky, dále obsahuje kolagenní a elastická vlákna, která zajišťují pružnost kůže. S věkem pružnost pokožky klesá. Ztráta pružnosti má negativní vliv na výsledek liposukce. Podmínkou jejího dobrého efektu je dostatečné smrštění kůže nad odsávanou oblastí.

Podkožní vazivo

Pod kůží se nachází podkožní vazivo obsahující tukovou tkáň. Ta je tvořena tukovými buňkami, do kterých se ukládá nadbytečná energie. Počet tukových buněk je stálý, nemnoží se ani neubývají. Při váhovém přírůstku se jejich objem zvětšuje, při hubnutí se smršťují.

Jsou obklopeny pojivovou tkání obsahující cévy a nervy. Tato tkáň pomáhá udržovat kůži v původní pozici při hojivém procesu po zákroku. Nešetrnou liposukcí může dojít k poškození tohoto závěsného aparátu kůže a ta se pak může zdát nerovná, budí dojem těžké celulitidy.

Tuk

Tuk také „obaluje“ některé břišní orgány, chrání je před nárazy a chladem. Liposukce se týká výhradně tuku podkožního. Jeho rozložení (distribuce) závisí na pohlaví, věku a dědičné dispozici. U žen to bývají nejčastěji boky, hýždě a stehna, u mužů pas a břicho.

Liposukcí dochází ke zmenšování počtu tukových buněk bez návratu k původnímu stavu. Ruku v ruce s liposukcí by měla jít zdravá strava a dostatek pohybu. I přesto, že po liposukci nedochází ke zvětšování počtu tukových buněk, může dojít ke zvětšování jejich objemu.

Při nadměrném energetickém příjmu dochází k ukládání tukových zásob do jiných než „odsátých“ partií. Výjimkou je situace, kdy jedinec přesáhne 200 % ideální tělesné hmotnosti. V tomto případě dochází i k novotvorbě tukových buněk.